Nové pojištění domu

Náš dům je od 1.1.2010 nově pojištěn u Pojišťovny Kooperativa na hodnotu 70 mil. Kč. Kryta jsou živelná pojistná rizika (např. požár, úder blesku, vichřice, krupobití, tíha sněhu, únik vody ad.), pojistka se vztahuje i na poškození/odcizení příslušenství stavby (zvonky, schránky, hasicí hydranty, ad.), a dále je pojištěna odpovědnost Společenství za škodu vůči třetím osobám. (Kompletní pojistné podmínky ke stažení v PDF – 103 kB). Roční cena pojistného činí 21.879,- Kč.

Že současná pojistka uzavřená před několika lety BPT Prague ke konci roku vyprší, jsme se dozvěděli od SBD Praha teprve 18. prosince. Smlouvu nám ale nikdo ani na vyžádání nebyl schopen předložit; nevíme, s kým byla sjednána, kdy přesně, ani za jakých podmínek. Prakticky přes víkend jsme se museli rozhodnout, zda přistoupíme na pojištění přes rámcovou smlouvu nabídnuté od SBD Praha (cena byla 3,50 Kč/m2 + 50 Kč za bytovou jednotku) nebo si sjednáme pojištění vlastní. Protože už v té době bylo zřejmé, že bude nutné se ze smluvního vztahu s SBD (PPM) velmi rychle vyvázat, nabídku jsme odmítli, a v šibeničním termínu hledali jiné možnosti cenově přijatelného pojištění.

Oslovili jsme několik pojišťoven a nechali si vypracovat pojistné modely. Přitom jsme preferovali variantu minimalistického pojištění, pokud jde o rozsah pojištěných prostor, tj. pouze plášť domu + společné prostory. Pojištění jednotlivých bytových jednotek je totiž záležitostí jejich vlastníků (v rámci hypoték bývá povinně sjednáno a vinkulováno ve prospěch hypoteční banky) a mělo by být pouze na jejich uvážení, zda a jak si svůj byt pojistí. Nakonec finančně výhodnější byla nabídka pojištění domu nikoliv podle m2, ale jako celku vč. bytových jednotek na cenu domu. Ze srovnatelných nabídek České pojišťovny (cena 25.290 Kč) a Kooperativy (21.879,- Kč) zvítězila levnější Kooperativa, mimo jiné i kvůli nižší spoluúčasti a výhodnějším podmínkám.

Smlouva je uzavřena na rok s tím, že je vypověditelná v obvyklé šestitýdenní lhůtě před výročním dnem, jinak se automaticky prodlužuje.

7 komentářů

Got Something To Say:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Dobrý den,

chtěli bychom se ujistit o platnosti smlouvy o pojištění nemovitosti u Kooperativy. Prodlužuje se každoročně smlouva automaticky na další rok?

Kolik je limit pojistného plnění na bytovém domě, lépe však na m2?

Předem děkuji za odpověď

Jan Gřes

Všechny odpovědi naleznete v článku nad komentářem. Pojištění je platné samozřejmě nadále, pokud není vypovězeno, automaticky se prodlužuje. Také hodnotu pojištění, vč. vyjmenovaných rizik, máte uvedenu hned v první větě komentovaného článku. Tj. 70 mil. Kč.

Zajímá mně, v případě, že byt nebude k užívání, kolik dostaneme za bytovou jednotku č.15?

Pojištěn je dům jako celek. Vychází se z toho, že celá stavba má hodnotu 70 mil. Kč.
V hypotetickém případě, že celý dům, všech 2.310 m2, bude např. v důsledku požáru nebo nárazu letadla srovnán se zemí, pojišťovna vyplatí max. 70 mil. Kč.
Toto pojištění bytového domu v žádném případě nenahrazuje odpovědnostní pojištění, ani pojištění domácnosti. V jiném hypotetickém případě, že např. při černé stavbě bude narušena statika nosné zdi a v důsledku toho se byt stane nezpůsobilý užívání, pak z této pojistky nebude vyplaceno nic (viz shora odkazované pojistné podmínky, čl. XXXIV.)

Či-li 70 mil. Kč by se rozdělovalo, podle toho, kolik kdo má m2?

1m2 mi vychází na 30 303,- Kč, při cca 70 m2 číní výplata 2 121 212,- Kč
samozřejmě při hypotetické situaci a dodržení podmínek pojišťovny pro výplatu pojistného plnění

Dobry den,

cetla jsem na internetu, ze radnice zamitla vase odvolani proti projektu letnanskych lentilek. Bydlim v sousednim baraku a jsem take odpurcem tohoto zameru radnice. Prosim o kontakt na Vase SVJ – nejlepe predsedu a nekoho ze zastupcu, email / mobil, jelikoz je potreba se spojit se vsemi 49 dotcenymi SVJ a spojit sily. Dekuji Vam. Nemuzu tomu vsemu prehlizet. Je lepe konat dnes, nez pak litovat.

Dobrý den, paní Nováková,
poslal jsem Vám e-mail s kontakty.
M. Drtina

Copyright © 2023. Powered by WordPress & Romangie Theme.