V případě, že se rozhodnete byt prodat, neměli byste zapomínat na své závazky vůči společenství vlastníků jednotek. Přikládáme proto několik rad, které mohou ušetřit následné starosti a spory:
- Členství v SVJ vzniká a zaniká současně s nabytím, resp. pozbytím vlastnictví bytu. Zatímco nový vlastník je ze zákona povinen (§ 20 odst. 4 ZoVB) společenství oznámit skutečnost, že je novým vlastníkem bytu, prodávající tuto povinnost nemá.
- Přesto doporučujeme prodávajícím, aby ke dni přechodu vlastnictví nahlásili společenství stavy vodoměru/ů a s tím i novou adresu, na které je bude možné v budoucnu kontaktovat.
- Nehledě na kalendářní měsíc, v němž je prodej uskutečněn, lze vyúčtování záloh původního vlastníka vypracovat až po stanovení nákladů za celý rok, tj. do konce dubna roku následujícího. Tento proces nelze nijak urychlit.
- U přechodu vlastnictví, k němuž dojde v průběhu roku, se náklady na teplo vyúčtují v souladu s § 6 odst. 5 vyhl. 372/2001 Sb., tj. dle Přílohy č. 3 k tomuto předpisu. Ta stanoví procentuální poměry spotřeby tepla v jednotlivých měsících, jde o tzv. Dlouhodobé měsíční průměry klimatické náročnosti.
leden 19 červenec 0 únor 16 srpen 0 březen 14 září 1 duben 9 říjen 8 květen 2 listopad 14 červen 0 prosinec 17 - Vyúčtování vody se provede podle náměru bytových vodoměrů, klasickým přepočtem k celkové fakturované spotřebě. Vyúčtování ostatních služeb pak podle velikosti spoluvlastnického podílu poměrem počtu měsíců vlastnictví bytu stávajícím vlastníkem ku počtu měsíců vlastnictví bytu vlastníkem předchozím.
- Dlouhodobé zálohy na správu domu a pozemku („fond oprav“) se při přechodu vlastnictví nevyúčtovávají a nevracejí. V souladu se Stanovami se nevyčerpané prostředky z tzv. „fondu oprav“ použijí k zamýšlenému účelu v následujících letech.
Může SVJ ve stanovách schvalit při prodeji bytu, vrácení finanční částky z fondů oprav.